Aleksander Sołżenicyn

Posted: 27 czerwca 2013 in Pisarze
Tagi:

Aleksander Sołżenicyn, pisarz, nagroda Nobla w 1970r. Brał udział w drugiej wojnie światowej. Następnie aresztowany w 1945 przez NKWD za nieprzychylne opinie o ZSRR i Stalinie. Spędził 8 lat w obozach pracy. Okres spędzony tam opisał w jednym ze swoich największych dzieł: „Archipelag Gułag”.

JJ

Aleksander Sołżenicyn był zdeklarowanym ateistą, nawet po aresztowaniu i bezsensownym oskarżeniu. Dopiero ciężka choroba nowotworowa zmusiła go w 1953 roku do zadumy nad losem człowieka. Doszedł do wniosku, że granica oddzielająca dobro od zła nie przechodzi między państwami, klasami ani partiami politycznymi, ale we wnętrzu każdego człowieka i przez wszystkie ludzkie serca. Przypominają się słowa Dymitra Karamazowa z powieści Fiodora Dostojewskiego „Bracia Karamazow”:

 „Tu diabeł z Bogiem się zmaga, a polem bitwy jest serce człowiecze”

Człowiek jest więc zawsze simul justus et peccator:

„Pomiędzy zbójców wpadłem zamysłami moimi.

Teraz cały jestem przez nie poraniony i pokryty bliznami,

ale Ty sam, Chryste Zbawco, przyjdź i ulecz mnie”

Dla Sołżenicyna było to odkrycie równoznaczne z nawróceniem i powrotem do prawosławia. Kiedy nastąpiła remisja nowotworu z rozległymi przerzutami, uznał to za realizację Bożego zamysłu.

archipelag_gulagSołżenicyn jest najbardziej znany z napisania książki „Archipelag Gułag”. W swoim 3-tomowym dziele Sołżenicyn postawił sobie zadanie udokumentowania ludobójstwa w Związku Radzieckim, ludobójstwa, które ze względu na swą skalę przewyższało ofiary nazizmu. Sołżenicyn po napisaniu książki przesłał potajemnie mikrofilm manuskryptu do Paryża, ale zwlekał z jego publikacją. Dopiero gdy w 1973 KGB próbowało przechwycić książkę zdecydował się na wydanie pierwszego tomu. Doprowadziło to do aresztowania pisarza i jego wydalenia ze Związku Radzieckiego.

W 1970 otrzymał Nagrodę Nobla za „siłę moralną, zaczerpniętą z tradycji wielkiej literatury rosyjskiej”. Władze ZSRR uznały to za „akt wrogi politycznie wobec państwa radzieckiego”. Nagrodę przyjął, ale jej nie odebrał, bo bał się, że nie zostanie z powrotem wpuszczony do kraju (emigrację wykluczał jako akt zdrady narodowej).

Sołżenicyn był znany z dość częstej krytyki Kościoła Katolickiego. Pomimo tego pewnego dnia spotkał się z ówczesnym Papieżem Janem Pawłem II:

„16 października 1993 roku, w piętnastą rocznicę pontyfikatu, jedyną osobą przyjętą przez Jana Pawła II za Spiżową Bramą był Sołżenicyn. Okazało się, że Jan Paweł II pamiętał iż podobnej audiencji u Leona XIII nie uzyskał przed ponad stu laty Władimir Sołowiow. Papież z Polski już wcześniej czytał teksty Andrieja Sacharowa i Aleksandra Sołżenicyna. Ten ostatni od lat występował przeciwko wywodzącej się z ateistycznego pnia Oświecenia ideologii, która – zaprzeczając istnieniu Boga i wszelkiej transcendencji – traktowała jednocześnie człowieka jedynie jako działa w procesie społecznym” (Grzegorz Przebinda, „Między Rosją a Rzymem”).

Poniżej znana wypowiedz pisarza odnośnie konsekwencji zapominania o Bogu:

„Ponad pół wieku temu, gdy byłem jeszcze dzieckiem, przypominam sobie jak słyszałem wielu starszych ludzi dających następujące wytłumaczenie wielkich nieszczęść, które spadły na Rosję: ‚Ludzie zapomnieli Boga; dlatego wszystko to się stało’. Od tamtego czasu spędziłem blisko 50 lat pracując nad historią naszej rewolucji; w trakcie tego czasu przeczytałem setki książek, zgromadziłem setki osobistych świadectw i już wniosłem swój własny wkład ośmiu tomów w dzieło usuwania gruzów pozostawionych przez ten wstrząs. Lecz gdyby poproszono mnie dzisiaj o możliwie zwięzłe sformułowanie głównej przyczyny tej rujnującej rewolucji, która pochłonęła jakieś 60 milionów naszych rodaków, nie byłbym w stanie przedstawić tego bardziej precyzyjnie jak tylko powtarzając: Ludzie zapomnieli Boga; dlatego wszystko to się stało.”

Sołżenicyn był – na sposób prawosławny – piewcą władzy Ludu (demokracji), która nie wyklucza Boga.

http://liturgia.cerkiew.pl/texty.php?id_n=145&id=113

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s