Nawrócenie Ann Rice – autorki „Wywiadu z wampirem”.

Posted: 14 sierpnia 2013 in Pisarze
Tagi:

Nie napisze już żadnej powieści gotyckiej, choć zrobiła na nich majątek. W Ameryce ukazała się autobiografia Anne Rice, w której autorka „Wywiadu z wampirem” opisała swoje odejście i powrót do wiary katolickiej. Krytycy nie są zachwyceni, ale książka sprzedaje się dobrze.

rice

Ann Rice.

Rice, która niedawno obchodziła 67. urodziny, twierdzi, że pisanie pamiętników jest o wiele trudniejsze niż tworzenie fikcji. Książka „Called Out Of Darkness. A Spiritual Confession”, zgodnie ze swym tytułem, traktuje głównie o wierze. Anne straciła ją jako nastolatka, pod wpływem lektury dzieł modnych wówczas egzystencjalistów: Martina Heideggera, Alberta Camusa i Jean-Paula Sartre’a. Religia katolicka, w której został wychowana, wydała się jej zbyt restrykcyjna.

Sukces literacki Rice odniosła będąc ateistką. Napisała 27 powieści, które rozeszły się w nakładzie ponad 100 milionów egzemplarzy. Największą sławę przyniósł jej „Wywiad z wampirem”, wydany w 1976 roku. Stał się on początkiem całego cyklu o godnych współczucia krwiopijcach. Rice pisała także o czarownicach, duchach oraz erotycznej edukacji Śpiącej Królewny.

Dzisiaj Rice przekonuje, że wszystkie te książki na swój sposób traktowały o religii. Powrót pisarki do Kościoła przyśpieszyła śmierć jej męża, który był pierwowzorem najsłynniejszego z jej bohaterów – wampira Lestata. Rice przeżyła serię objawień podczas podróży do Izraela oraz odwiedzając europejskie katedry i gigantyczną statuę Jezusa w Rio de Janeiro.

Krytyk New York Times nazwał „Called Out Of Darkness” literackim odpowiednikiem tortury wodnej, stosowanej ponoć przez amerykańskie służby specjalne. Bardziej oględny był magazyn „Time”, którego zdaniem „Rice może rywalizować z C.S. Lewisem jako apologetka wiary”. Publikacja pamiętników oderwała Amerykankę od pracy nad zbeletryzowaną biografią Jezusa, pisaną w pierwszej osobie. Jej pierwsza część: „Chrystus pan: Wyjście z Egiptu” doczekała się już polskiego tłumaczenia, całość ma liczyć cztery tomy.

W zeszłym roku Rice opublikowała esej „O naturze moich wcześniejszych prac”. Zapewniła w nim, że nie wyrzeka się powieści, „w których bohaterami były wampiry, wiedźmy i inne nadnaturalne stworzenia”, ponieważ „wszystkie one zawierają w sobie silny moralny kompas”, a ich głównym tematem jest „nieustająca walka przeciwko złu oraz poszukiwanie dobra”.

Autorka „Królowej potępionych” zapewnia, że nie wierzy w wampiry. Żałuje nawet, ze używała tego słowa. Nie ma też zamiaru zachęcać „chrześcijańskich czytelników” do lektury swoich dawnych książek. Anne Rice, a właściwie Howard Allen O’Brien, urodziła się i wychowała w Nowym Orleanie. Tam też rozgrywa się akcja większości jej książek. Po zniszczeniu miasta przez huragan Katrina przeprowadziła się do Kalifornii.

http://kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/82030,nawrocenie-anne-rice.html

Komentarze
  1. fan pisze:

    Info jest już nieaktualne. Anne Rice opuściła Kościół i znów pisze o wampirach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s