Nawrócenie Emila Zoli – pisarza i członka masonerii.

Posted: 26 sierpnia 2013 in Pisarze
Tagi: , ,

UWAGA: PONIŻSZE NAWRÓCENIE EMILA ZOLI NIE MIAŁO MIEJSCA. OSOBĄ, KTÓRA W 1896 ROKU POWRÓCIŁA DO WIARY W BOGA BYŁ SALUTORE ZOLA – ZAŁOŻYCIEL WOLNOMULARSTWA W EGIPCIE. ZA WPROWADZENIE W BŁĄD PRZEPRASZAM.

https://znanichrzescijanie.wordpress.com/2014/03/29/solutore-zola-zalozyciel-wolnomularstwa-w-egipcie/

* * *

Emil Zola urodził się w Paryżu 2 kwietnia 1840 roku jako syn inżyniera pochodzenia włoskiego. Swoje dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Aix-en-Provence.

Emil-Zola

Emil Zola.

Bardzo wcześnie stracił ojca. W 1858 roku wraz ze swoją matką powrócił do Paryża, gdzie nie udało mu się zdać matury. Po krótkim okresie bezrobocia i nędzy przyjął posadę w wydawnictwie Hackette’a, współpracując jednocześnie z dziennikami republikańskimi jako kronikarz i krytyk.

W 1865 roku opuścił Hackette’a i odtąd żył wyłącznie z pióra. Zasłynął jako wielki powieściopisarz, publicysta, dramaturg i najwybitniejszy oraz najbardziej konsekwentny reprezentant francuskiego naturalizmu.

Kiedy tworzył, odszedł daleko od Boga i naigrawał się z wiary katolickiej. Jeżeli pewnego dnia odwiedził jakiś wiejski kościół, to nie po to, aby się modlić, lecz aby „naśmiewać się z głupiego ludu”, który tam przebywa. 20 sierpnia 1892 roku Emil Zola przyjechał do Lourdes pociągiem wiozącym chorych z Paryża. Wśród nich były dwie umierające kobiety w ostatnim stadium gruźlicy: Marie Lebranche i Madę Lermarchand. Szukały ostatniej szansy ratunku. Zola natomiast przybył z zamiarem zebrania materiałów demaskujących oszustwa kleru katolickiego, które jego zdaniem dokonywano w Lourdes. Spotkało go tu wyjątkowe szczęście. Na oczach obie Marie zostały cudownie uzdrowione. Reakcja Zoli w obliczu ewidentnego cudu była po ludzku niewytłumaczalna i szokująca. Nie można zrozumieć dlaczego on, człowiek wielkiego intelektualnego formatu, w swojej książce „Lourdes” zanegował nie tylko fakt cudownego uzdrowienia dwóch kobiet, ale posunął się do absurdalnego kłamstwa pisząc, że jedna z nich zmarła. Kobieta, która według książki Zoli już nie żyła, w rzeczywistości mieszkała dalej w Paryżu i cieszyła się wyśmienitym zdrowiem. Pisarz jednak chciał za wszelką cenę uwiarygodnić swoje kłamstwa, dlatego osobiście udał się do tej kobiety i nakłaniał ją, aby przeprowadziła się do Belgii. Chciał w ten sposób pozbyć się niewygodnego świadka, by móc upowszechnić swój światopogląd, w którym nie było miejsca dla Boga i możliwości zaistnienia cudu. Pomimo tego, że wielokrotnie zostały mu publicznie wykazane ewidentne kłamstwa zawarte w jego książce o Lourdes, to jednak na te zarzuty nie odpowiedział.

W 1895 roku. ukazał się w „Civiltr Catolica” artykuł Owoce kalumnii Zoli, w którym autor pisze o paradoksie, że podobnie jak szatan, który wbrew sobie w ostateczności przyczynia się do oddawania chwały Bogu w świecie, tak samo masoneria poprzez Zole przyczyniła się do zwiększenia kultu Matki Bożej w Lourdes.

A jednak Bóg nigdy nie odwraca się od swego stworzenia. Czeka tylko na stosowny moment, aby się z nim zetknąć. Ten moment nastąpił u Zoli, gdy w dojrzałym wieku złamał sobie nogę. Mijały miesiące, a rana mimo leczenia nie zabliźniła się, lecz przeciwnie – powiększała. Lekarze widząc, że ich wysiłki są daremne, powzięli zamiar amputacji nogi.

W wigilię Bożego Narodzenia Zola leży w łóżku. Wydaje mu się, że wchodzi do kościoła, widzi na ścianie Panią z Dzieckiem w ramionach i śpiewa we śnie kolędę. Gdy w dniu następnym jego żona zanuciła tę samą kolędę Zola poprosił ją, by poszła do kościoła i zapaliła świecę przed obrazem Matki Bożej. Pani Zola spełniła to życzenie. W tym samym dniu pisarz odczuł jakieś niezwykłe darcie w chorej nodze. Spróbował powstać i z wielkim zdumieniem stwierdził, że jego noga jest zdrowa. Został cudownie uleczony.

Emil Zola nie tylko opisał to uzdrowienie, ale również nawrócił się na wiarę, którą dotychczas tak zniesławiał. 18 kwietnia 1896 roku ogłosił, rodzaj publicznej spowiedzi. Oto wyjątek tego dziwnego dokumentu:

„Obecnie, gdy przekonałem się całkowicie, że przez trzydzieści lat byłem w błędzie, gdy poznałem, na czym się opiera cały system masoński, którego doktrynę rozpowszechniałem, doprowadzając również innych do jej rozpowszechniania, tak że wielka masa ludzi poszła za mną w błędzie – szczerze tego żałuję. Oświecony w tym względzie przez Boga, zdaję sobie sprawę ze wszystkiego zła, które przez to popełniłem i w konsekwencji odrzucam masonerię i zrywam z nią więzy solidarności oraz uznaję ze skruchą, wobec Kościoła swe błędy. Proszę Boga o przebaczenie wszelkiego zła , jakim gorszyłem w czasie swej przynależności do loży masońskiej, i błagam naszego Najwyższego Pasterza Jego Świątobliwość Papieża Leona XIII o przebaczenie … „

Po trzydziestu latach, w czasie których był kolejno założycielem, członkiem i wielkim mistrzem loży masońskiej, Emil Zola w wieku 56 lat zdystansował się publicznie do niej, jako do „najbardziej cynicznego kłamstwa”, nawrócił się definitywnie do Boga i związał na nowo z Kościołem katolickim. Nawrócenie to wywołało swego czasu wielki szum, ale dzisiaj jest mało znane.  Zola zmarł nagle 28 września 1902 roku w wyniku zaczadzenia.

Ks. Józef Orchowski

http://www.iwonicz.przemysl.opoka.org.pl/gazetka/lipiec2007/emil_zola.htm

Komentarze
 1. 1z1 pisze:

  A jakieś może źródło tych rewelacji? Poza zapętlonymi wzajemnymi pseudo-źródłami pomiędzy różnymi stronami katolickimi?

  Bo póki co wygląda mi to na mit taki sam jak te brednie o wszystkich zwierzętach świata na jednej drewnianej łódce.

  • Dzięki za posta, który mnie w końcu zmotywował do poszukania czegoś więcej o nawróceniu Emila Zoli. Kiedyś spotkałem się z komentarzem w podobnym tonie do twojego, który podważał jego nawrócenie i miałem poczytać na stronach w innych językach o tym ale ciągle odkładałem.

   W języku angielskim ciężko było coś znaleźć na ten temat co już dawało do myślenia. Jednak że E. Zola był francuzem to popatrzyłem także na francuskie.

   Najpierw trafiłem na poniższą stronę na której było napisane, że historia ta pojawiła się w niemieckim magazynie „Diagnose”, który miał być całkowicie niezależny religijnie (a to medyczny magazyn z tego co widzę).

   http://maranatha.mmic.net/Zola.html
   magazyn diagnose – https://www.aerzte-ohne-grenzen.at/medienarchiv/magazin-diagnose/

   Czytałem jednak dalej i trafiłem na ciekawy tekst, który mówił o tym, że nawrócenie z 1896 nie dotyczyło Emila Zoli tylko Solutore Zoli (bardzo wpływowy mason), który swoje świadectwo opublikował w „Osservatore Romano” nr 92 z kwietnia 1896r. S. Zola był eks-wielkim mistrzem, eks-wielkim hierofantem, eks-suwerenem, wielkim komandorem, założycielem wolnomularstwa w Egipcie i przyległych prowincjach.

   TEKST PO FRANCUSKU ŻE DOSZŁO DO POMYŁKI EMILA ZOLI Z SOLUTORĄ ZOLA – http://onvousment.free.fr/antimacons.htm#_Toc140807232

   ZNALAZŁEM TAKŻE PO POLSKU TEKST O TEJ NIEKOMPETENCJI I BRAKU DOCIEKLIWOŚCI GŁÓWNIE CHYBA KATOLICKICH DZIENNIKARZY – http://natropie.zhp.pl/index.php/archiwa/jakie-naprawde-jest-lourdes/

   Straciłem przez Ciebie dwie godziny życia 🙂 a zaraz w dodatku trzeba iść do pracy no ale i tak miałem kiedyś coś poczytać na ten temat. Będą musiał tylko jeszcze pozmieniać dwa wpisy w których pojawia się E. Zola i zamienić go na pana Salutore. Niesmak jednak pozostanie.

   PS. Co do księgi rodzaju to jako ciekawostkę mogę Tobie tylko powiedzieć że główne postacie chrześcijaństwa i judaizmu już w pierwszym tysiącleciu przypuszczali często że księgi tej nie należy brać zawsze dosłownie (a więc na długo zanim nauka mówiła nam, że świat nie ma tysięcy lat i nie został stworzony w 6 dni), tylko traktować jako historie czy nawet mity, które mają po prostu przenosić prawdy, które czasami w inny sposób ciężko byłoby przekazać ludziom żyjącym przecież 3500 lat temu. Trochę na ten temat pisali Tolkien i C.S.Lewis, którzy byli chrześcijanami i mieli całkiem dużą wiedzę na temat mitów, baśni itp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s