ARGUMENTY ZA WIARĄ #9 PROROCTWA „I będzie głoszona ta ewangelia o Królestwie po całej ziemi na świadectwo wszystkim narodom”.

Posted: 16 września 2013 in ARGUMENTY ZA WIARĄ, PROROCTWA
Tagi:

Seria “ARGUMENTY ZA WIARĄ” ma na celu pokazanie, że chrześcijaństwo i ogólnie wiara w Boga nie jest czymś co wymaga całkowitego wyłączenia myślenia. Cykl ten może nie da niezbitego 100% dowodu na istnienie Boga (nie taki jest jego cel), lecz powinien sprawić, aby przynajmniej niektóre osoby niewierzące zmieniły swoją postawę z bezmyślnego wyśmiewania chrześcijaństwa w założenie, że “być może coś w tym jest”. Z kolei osoby już wierzące być może wzmocnią swoją wiarę po kolejnych wpisach z tej serii.

* * *

„I będzie głoszona ta ewangelia o Królestwie po całej ziemi na świadectwo wszystkim narodom” (Mat. 24:14a).

To jedno powyższe zdanie wypowiedziane przez Jezusa w I wieku (i zapisane w tym wieku, gdyż obecnie nikt nie kwestionuje faktu że NT został spisany w I wieku), jeśliby się okazało w przyszłości nieprawdą wystarczyłoby, aby zdyskredytować wiarę w chrześcijaństwo i zmartwychwstanie Chrystusa (a prawdopodobieństwo, że chrześcijaństwo obejmie cały świat było bliskie 0 w pierwszym wieku n.e.). Prawdę mówiąc Jezus mówiąc to postawił sprawę na ostrzu noża. Albo chrześcijaństwo jest prawdą albo nie jest  prawdą.

Ewangelie i nauka Jezusa rozprzestrzeniły się po świecie wprost lotem błyskawicy. Przykładowo, Papirus Rylandsa z Egiptu, potwierdzający Ewangelię św. Jana, a który jest zaledwie 20 lat  starszy od oryginału, wskazuje nam niebywałe tempo w jakim Ewangelie i Chrześcijaństwo opanowywały odległe rejony.

Za sprawą apostołów już w latach 40, czyli wkrótce po odejściu Chrystusa, Chrześcijaństwo zaczęło utrwalać się poza Palestyną tj. w Egipcie, Azji Mniejszej, Syrii, Grecji, a również w Rzymie. W latach pięćdziesiątych n.e do niemałej ilości wspólnot chrześcijańskich bardzo licznie przynależeli Grecy i Rzymianie. Największe ośrodki chrześcijańskie powstawały w Damaszku, Antiochii Syryjskiej, Cezarei, Ikonium, Efezach, Atenach, Laodycei, Filadelfii w Bizancjum, Koryncie, Tesalonikach, Smyrnie, Filipii oraz w Rzymie. W II wieku n.e. Chrześcijaństwo dotarło do Kartaginy. W owym czasie religie tą przyjęło wiele uznanych postaci tamtych czasów jak np. Orygenes, Tertulian czy Cyprian z Kartaginy. W pierwszej połowie lat 300-tnych już nawet całe państwa jak np. państwo armeńskie, etiopskie czy Georgia przyjęły religię chrześcijańską jako narodową, a za nimi niebawem tj. w roku 380 nastąpiło ustanowienie oficjalnego Kościoła Chrześcijańskiego w Rzymie. Następnie, Chrześcijaństwo podążało  dalej i dalej, aby w końcu stać się najliczniejszą religią świata oraz dotrzeć do wszystkich jego zakątków. Ponadto, proszę pamiętać, że cały ten tak szybki rozwój Chrześcijaństwa następował w klimacie intensywnych i okrutnych prześladowań. Z kolei, biorąc pod uwagę fakt, że działo się to w czasach kiedy przepływ informacji był jeszcze mało doskonały, możemy szczerze uznać, że nie działo się to bez przyczyny.

Ewidentnie, takie szybkie zawierzenie przez innych, mogło się dokonać tylko i wyłącznie dzięki wiarygodnym osobom będącym, naocznymi świadkami misji samego Jezusa na Ziemi oraz Jego Zmartwychwstania, jak również tego co Jezus czynił i nauczał, a które następnie szczerze zaświadczały o tym wszystkim.

http://www.wiara.us/Jezus-Bog.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s