Mickey Rourke dziękuje Bogu za „drugą możliwość” życia i pracy.

Posted: 29 września 2013 in Aktorzy

mickey_rourke

Mickey Rourke.

Znany aktor amerykański Mickey Rourke („Sincity”, „Zapaśnik”) wyraził wdzięczność Bogu za to, że dał mu „drugą możliwość” w życiu, aby przezwyciężyć uzależnienie od narkotyków i alkoholu.

W wywiadzie dla ukazującego się w Sarajewie dziennika „Avaz” przebywający obecnie na festiwalu filmowym w stolicy Bośni twórca opowiedział o niektórych etapach swej kariery i o roli wiary w jego życiu.

„Bóg dał mi drugą możliwość w życiu i za to Mu dziękuję” – stwierdził aktor, który zyskał szeroką popularność w latach osiemdziesiątych dzięki filmom akcji i przesyconych erotyzmem. Ale na początku następnej dekady porzucił kino dla boksu, czemu towarzyszyło uzależnienie od narkotyków i alkoholu. W rozmowie z dziennikiem bośniackim przyznał, że przeżywał wówczas najtrudniejsze okresy w życiu, myślał nawet o samobójstwie.

„Gdy upadasz, ludzie cię jeszcze bardziej popychają. Świat jest pełen materializmu i zawiści. Gdy jesteś sławny i upadniesz, ludzie nie chcą, abyś się podniósł. Prawie niemożliwy jest powrót” – mówił z goryczą Rourke. Podkreślił, że bardzo trudny jest taki powrót do życia za pierwszym razem, „ale jeśli ma to być drugi raz, to tak jakbyś nie istniał”. „Bóg dał mi taką drugą możliwość, pomógł mi z góry” – powiedział aktor.

Kilka lat temu zaczął wracać na wielki ekran i w tym roku zdobył nagrodę Złotego Globu za główną rolę w filmie „The Wrestler” (Zapaśnik), a nawet kandydował do Oscara. Obecnie, jak przyznał, „nie myśli wiele o Hollywood”. „Nie interesuje mnie, czym jest Hollywood i co sądzą tamtejsi ludzie. Nie myślę, jak on działa, bo mnie to po prostu nie interesuje. I nie marzę o nim” – podkreślił rozmówca „Avaza”.

Wcześniej w jednym z dzienników ujawnił, że w 2005, gdy zaczęto mu powierzać ważne role w kinie, często spotykał się ze swym proboszczem w Nowym Jorku, będąc jednocześnie bliski myśli o samobójstwie. „Gdybym nie był katolikiem, straciłbym rozum” – oświadczył aktor.

Mickey Rourke (właściwie Philip Andre Michael Rourke Jr.), urodzony 16 września 1953 w miasteczku Schenectady w stanie Nowy Jork, jest amerykańskim aktorem i scenarzystą. W dzieciństwie i wczesnej młodości był m.in. bokserem, odnosząc nawet pewne sukcesy w stanie Floryda. W 1978 zaczął w Los Angeles (Hollywood) grać w filmach. W 1985 w dramacie kryminalnym Michaela Cimino „Rok smoka” stworzył ciekawy portret ostatniego sprawiedliwego w świecie moralnego upadku, przedwcześnie posiwiałego, brutalnego i egoistycznego policjanta, syna polskich emigrantów, samotnie walczącego w Dzielnicy Chińskiej z wszechpotężną mafią.

W połowie lat dziewięćdziesiątych przeżywał poważny kryzys zawodowy i życiowy, gdy po kłótniach ze środowiskiem filmowym przestał otrzymywać większe role i z willi w Hollywood przeniósł się do małego mieszkania. Wsparli go wtedy i pomogli mu najbliżsi przyjaciele. W 2000 Robert Rodriguez powierzył mu rolę Billy’ego w thrillerze „Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2”, a w 2005 – obsadził go w głównej roli Marva w dramacie kryminalnym Franka Millera, Rodrigueza i Quentina Tarantino „Sin City: Miasto Grzechu”; za tę rolę otrzymał szereg nagród amerykańskich i zagranicznych.

Na festiwalu w Wenecji w 2008 „Zapaśnik” otrzymał nagrodę jako najlepszy film, a grający w nim główną rolę Rourke został uznany za najlepszego aktora, choć ze względów regulaminowych nie otrzymał oficjalnej nagrody. Wówczas to przewodniczący jury – Wim Wenders tuż po wręczeniu nagród skrytykował zasady festiwalu, według których nie można temu samemu filmowi przyznać nagród za najlepszy film i dla najlepszego aktora.

W styczniu 2009 roku Rourke został nominowany do Oscara jako najlepszy aktor pierwszoplanowy za rolę w „Zapaśniku”. W tym samym miesiącu odebrał Złoty Glob dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym. Są to dwie doroczne nagrody: filmowa (od 1944) i telewizyjna (od 1956), przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

http://ekai.pl/wydarzenia/wydarzenia/x22041/m-rourke-dziekuje-bogu-za-druga-mozliwosc-zycia-i-pracy/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s