Irena Szewińska – jedna z najwybitniejszych lekkoatletek w historii.

Posted: 5 października 2013 in SPORTOWCY
Tagi: ,

irena-kirszenstein-1

Irena Szewińska z domu Kirszenstein.

Urodzona w 1946 roku. Jedna z najwybitniejszych lekkoatletek wszech czasów. Uczestniczyła wpięciu olimpiadach, zdobyta trzy ztote, dwa srebrne i dwa brązowe medale. W 1964 r. w Tokio zdobyta swój pierwszy olimpijski medal pod panieńskim nazwiskiem Kirszenstein. Wielokrotna rekordzistka świata. Po zakończeniu kariery ceniona działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. M.in. jest prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w 1999 roku została wybrana do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Uważana jest pani za najwybitniejszą zawodniczkę w historii polskiego sportu. Czy miała pani okazję spotkać się z Papieżem?

Dwa razy miałam zaszczyt uczestniczyć w audiencjach u Ojca Świętego. Pierwszym razem byłam jeszcze zawodniczką, a w drugim przypadku znalazłam się w grupie osób, które brały udział w rzymskich lekkoatletycznych mistrzostwach świata. Mam zdjęcia z tych spotkań i są to dla mnie bardzo piękne pamiątki. Bardzo cenię Jana Pawła II, to wyjątkowa, wielka postać. W rozmowach podczas tych spotkań wykazywał duże zainteresowanie i znajomość sportu. Za każdym razem nas pozdrawiał, co odbieraliśmy jako szczególne wyróżnienie.

Kieruje pani bardzo popularnym związkiem sportowym. Jak traktuje się religię w tym środowisku?

Polski Związek Lekkiej Atletyki, którym kieruję, zachowuje pewne tradycje. W 1999 roku obchodziliśmy jubileusz 80-lecia. Jednym z głównych punktów uroczystości była Msza w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Pamiętnym akcentem podczas Mszy było poświęcenie nowego sztandaru Związku. Nasz dotychczasowy stary sztandar przekazaliśmy bowiem do warszawskiego Muzeum Sportu. Natomiast – w moim przekonaniu – stosunek do wiary poszczególnych ludzi, to już sprawa osobista każdego z nich.

http://www.katolik.pl/bozy-doping,1031,812,cz.html?idr=368

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s