Anders Iniesta – piłkarz roku w Europie w sezonie 2011/2012.

Posted: 26 października 2013 in SPORTOWCY
Tagi:

Andres-Iniesta-4

Iniesta z nagrodą za najlepszego piłkarza w Europie.

Andrés Iniesta Luján – piłkarz hiszpański grający na pozycji ofensywnego pomocnika. Iniesta został piłkarzem roku w Europie w sezonie 2011/2012. Wraz z FC Barcelona wygrał wszystkie możliwe trofea z Ligą Mistrzów na czele. Z reprezentacją Hiszpanii zdobył dwa razy mistrzostwo Europy (2008 i 2012), a także Mistrzostwo Świata w 2010 w RPA.

Andreas Iniesta w finałowym meczu – wyżej wspomnianego Mundialu – z Holandią strzelił decydującego gola, który Hiszpanom dał tytuł Mistrza Świata. Teraz wybierze się na pielgrzymkę do Santiago de Compostela aby podziękować św. Jakubowi.

Pielgrzymka do sanktuarium św. Jakuba to jedno z postanowień, jakie Iniesta zobowiązał się wykonać, jeśli Hiszpania zostanie Mistrzem Świata. Miesiąc przed mundialem, piłkarz i jego koledzy z drużyny złożyli w zapieczętowanej kopercie w redakcji gazety Marca spis przyrzeczeń, które spełnią w razie wygranej Hiszpanii.

W niedzielę wieczorem zespół redakcji otworzył kopertę. Obok innych postanowień znalazła się tam obietnica trzech piłkarzy – Iniesty, Fernando Torresa i Carlosa Marchena, że odbędą pielgrzymkę do Santiago de Compostela.

Iniesta swoją obietnicę wyjawił już wcześniej. W wywiadzie dla stacji Canal Plus Liga zapewnił, że przyrzeczenie o pielgrzymce zrealizuje. To samo zapowiedział jego kolega z drużyny Sergio Busquets.

Droga św. Jakuba, po hiszpańsku nazywana Camino de Santiago, jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Prowadzi ona do katedry, gdzie według tradycji znajduje się grób św. Jakuba. Nie ma jednej Drogi św. Jakuba, pielgrzymi mogą dotrzeć do celu wieloma szlakami. Polska jest jednym z krajów na tej trasie.

Przez wieki przemierzali ją przedstawiciele wszystkich stanów, w tym wiele znanych postaci (nawet władców): Karol Wielki, św. Franciszek z Asyżu, św. Elżbieta Portugalska, św. Brygida Szwedzka, Izabela Kastylijska, św. Ignacy Loyola, Jan Dantyszek czy papież Jan XXIII. W XIV wieku, szczytowym okresie popularności trasy, każdego roku przemierzało ten szlak ponad milion osób.

Współcześnie najbardziej znanymi pielgrzymami są piłkarze reprezentacji Hiszpanii w piłce nożnej. Przed każdym wyjazdowym turniejem cała drużyna spotyka się w Santiago de Compostela, a po zakończonym turnieju niektórzy z nich, jak to już zostało wspomniane wyruszają pieszo do tego świętego miejsca.

O ogromnej roli pielgrzymek po Camino świadczą słowa Johanna Wolfganga von Goethe, który pisał, iż „drogi św. Jakuba ukształtowały Europę”.

http://info.wiara.pl/doc/592134.Iniesta-idzie-na-pielgrzymke

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s