ARGUMENTY ZA WIARĄ#16 Jak Kościół przetrwał pierwsze lata istnienia?

Posted: 29 października 2013 in ARGUMENTY ZA WIARĄ, PIERWSZE LATA CHRZEŚCIJAŃSTWA

Seria “ARGUMENTY ZA WIARĄ” ma na celu pokazanie, że chrześcijaństwo i ogólnie wiara w Boga nie jest czymś co wymaga całkowitego wyłączenia myślenia. Cykl ten może nie da niezbitego 100% dowodu na istnienie Boga (nie taki jest jego cel), lecz powinien sprawić, aby przynajmniej niektóre osoby niewierzące zmieniły swoją postawę z bezmyślnego wyśmiewania chrześcijaństwa w założenie, że “być może coś w tym jest”. Z kolei osoby już wierzące być może wzmocnią swoją wiarę po kolejnych wpisach z tej serii.

Faktem numer jeden jest powstanie i istnienie Kościoła. Pierwotny sukces Kościoła chrześcijańskiego jest zjawiskiem historycznym, które domaga się wyjaśnienia. Jego początki prowadzą bezpośrednio do miasta Jerozolima w Palestynie około A. D. 30. Kościół rozkwitnął w tym samym mieście, w którym ukrzyżowano i pogrzebano Jezusa.

Czy jesteś w stanie uwierzyć, że pierwotny Kościół mógłby przetrwać chociaż jeden tydzień we wrogim sobie otoczeniu, gdyby Chrystus nie powstał z martwych? Wystarczyło pokazać ciało Jezusa, a chrześcijaństwo zostałoby zduszone w zarodku.  Paul Meier, profesor historii starożytności na Western Michigan University mówi:

„Gdzie rozpoczęło się chrześcijaństwo? Odpowiedź brzmi: W jednym punkcie na ziemi – w Jerozolimie. A jest to ostatnie miejsce, gdzie ono mogłoby się rozpocząć, gdyby grób Jezusa pozostawał zajęty, ponieważ każdy, kto przedstawiłby ciało martwego Jezusa, zadałby śmiertelny cios rodzącemu się chrześcijaństwu, rozpłomienionemu Jego rzekomym zmartwychwstaniem.

To, co się wydarzyło w Jerozolimie siedem tygodni po pierwszej Wielkanocy, mogło się wydarzyć tylko dlatego, że ciało Jezusa w jakiś sposób zniknęło z grobu Józefa. Gdyby było inaczej, przywódcy świątyni – w swojej dyskusji z Apostołami – zwyczajnie zdmuchnęliby ten nowy ruch przez uczynienie z grobowca Józefa z Arymatei dowodu nr 1. Nie zrobili tego, ponieważ widzieli, że grób był pusty. Ich oficjalne wyjaśnienie – że uczniowie ukradli ciało – było potwierdzeniem faktu, że grób był rzeczywiście pusty”.

Zmartwychwstanie było głoszone w odległości kilku minut drogi od grobu Józefa. W rezultacie pierwszego kazania – natychmiast po powołaniu się na zmartwychwstałego Chrystusa – uwierzyło trzy tysiące ludzi. Wkrótce potem uwierzyło następne pięć tysięcy (teksty NT mówiące min. o tych nawróceniach powstały w czasach, kiedy wciąż żyli ludzie pamiętający czasy Chrystusa, a więc trudno zarzucać kłamstwo autorom tych tekstów, tym bardziej, że chrześcijanie mieli wielu wrogów, którzy od razu wytknęliby autorom NT mijanie się z prawdą).

Czy tylu ludzi mogłoby się nawrócić, gdyby Jezus nie zmartwychwstał?

Dodatkowo należy zadać pytanie, co takiego motywowało pierwszych chrześcijan (głównie tych z I wieku, ale także z dwóch kolejnych stuleci), do wytrwania przy wierze nawet w obliczu utraty życia? Ludzie ci byli prześladowani z dwóch stron: zarówno przez Żydów jak i Rzymian. Można powiedzieć, że ludzie potrafią oddawać życie za coś w co wierzą (np. muzułmanie). Pierwsi chrześcijanie jednak wierzyli w wydarzenie, które miało miejsce za ich życia, a nie wieki wcześniej. Mieli oni więc możliwość sprawdzenia podstaw swojej wiary i na pewno to robili.  Najwyraźniej dowody za zmartwychwstaniem Chrystusa były, aż tak przytłaczające, świadków tak wielu i tak wiarygodnych,  że woleli oddać swoje życie, aniżeli oddać np. boską cześć Cezarowi, gdyż wiedzieli, że jeżeli Jezus zmartwychwstał, to i oni choć umrą, żyć będą.

### Dr J. N. D. Anderson – kierownik Instytutu Zaawansowanych Studiów Prawniczych Uniwersytetu Londyńskiego – wyprowadza z tego dowodu wniosek, że Kościół zawdzięcza powstanie zmartwychwstaniu swego założyciela. Ten sławny prawnik pyta: „Czy rzeczywiście istnieje jakaś inna teoria zgadzająca się z faktami?”.

### Dr Daniel Fuller zauważa, że „próba wyjaśnienia tego (Kościoła) bez odwołania się do zmartwychwstania jest tak beznadziejna, jak próba wyjaśniania historii Rzymu bez odwołania się do Juliusza Cezara”.

„Sprawa Zmartwychwstania” – Josh McDowell i inne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s