Sally Read – jedna z najzdolniejszych poetek młodego pokolenia.

Posted: 27 września 2013 in Pisarze

Sally Read jeszcze dwa lata temu była zatwardziałą ateistką i – jak sama mówi – nienawidziła Kościoła katolickiego. Wszystko zmieniło się w ciagu kilku miesięcy 2010 r. Teraz cały świat czyta świadectwo nawrócenia poetki. Jej historię opublikował portal Catholic News Agency.

sally-read

Sally Read.

„Cały proces trwał od marca do grudnia, a do Kościoła Katolickiego zostałam przyjęta w Watykanie w grudniu. Zmiana nastąpiła jak błyskawica” – cytuje słowa literatki CNA. 41-letnia Sally Read jest uznawana za wschodzącą gwiazdę w świecie poezji. Jej wydawca opisuje byłą pielęgniarkę, jako „przedstawicielkę poetów nowej generacji, którzy kształtują przyszłość brytyjskiej poezji”.

Obecnie kobieta mieszka we włoskim nadmorskim miasteczku Santa Marinella z mężem i córką. To właśnie tam rozpoczęła się historia jej konwersji, gdy tworzyła antologię utworów na podstawie swoich doświadczeń z pacjentami szpitala psychiatrycznego. – Gdy pisałam tę książkę, zaczęłam zastanawiać się, gdzie jest moja dusza, a przecież nie wierzyłam, że takowa istnieje! To naprawdę doprowadzało mnie do rozpaczy – wspomina Read. Jej frustracja zmusiła ją do dyskusji, a często nawet płomiennych debat z kanadyjskim kapłanem, który przebywał w nadmorskim kurorcie.

Początkowo zaczęła mówić o Bogu wyłącznie jako poetka, jak sama mówi, „używać” Go w swoich wierszach. Wydawało się, że jest już bliska wiary, ale zrezygnowała z przyjęcia chrześcijaństwa. Zadzwoniła do znajomego księdza i powiedziała mu, że nie jest w stanie jej zmienić. – Chrystus Cię zmieni, ja nie zamierzam Cię przekształcać… – usłyszała w słuchawce.

Read poczuła, że „wszystko, w co kiedykolwiek wierzyła, zostało teraz wywrócone do góry nogami”.

– To było bardzo, bardzo trudne. Nie spałam, nie mogłam się skupić, byłam w emocjonalnym szoku – wspomina poetka. Jej rozterki skończyły się pewnego popołudnia, kiedy postanowiła odwiedzić miejscową światynię katolicką. – Tamtego dnia płakałam i w bezsilności powiedziałam w stronę obrazu Chrystusa: „Jeśli tam jesteś, to musisz mi pomóc”. Wtedy stało się coś, co jest bardzo trudne do wytłumaczenia. Czułam, jakbym powstała fizycznie, moje łzy zostały zatrzymane, a sama poczułam „tę” obecność – mówi wzruszona kobieta.

Odczucie opisuje jako „absolutnie namacalne”, tak bardzo, że od tej pory już wiedziała, iż jej życie „było poświęcone dla Chrystusa” i „nie było niczego więcej”. Zostanie katoliczką było już tylko kwestią czasu.

– Zdałam sobie sprawę, że istnieje tylko jeden Kościół, a drogą, aby być najbliżej Chrystusa jest katolicyzm, bo kluczem jest Eucharystia i przyjmowanie Komunii – tłumaczy Read.

Mimo sprzeciwu członków rodziny i szoku liberalnego establishmentu, Read uważa, że jest „szczęśliwsza, niż kiedykolwiek wcześniej”. Zawsze powtarza to z szerokim uśmiechem.

Niebawem zostanie wydany jej trzeci tomik poezji. Jeszcze nie wie w jakim kierunku podąży jej twórczość, ale – jak sama mówi – powinna być interesująca.

http://www.fronda.pl/a/poetka-ateistka-przyjela-katolicyzm-teraz-opowiada-o-swoim-nawroceniu,21194.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s