Charles Babbage – „ojciec programistów”.

Posted: 27 lipca 2013 in Naukowcy
Tagi:

Angielski konstruktor, matematyk i astronom. Ten zwany „ojcem programistów” uczony jest autorem tablic logarytmicznych, maszyny różnicowej i analitycznej, która posłużyła późniejszym twórcom (m.in. Johnowi von Neumannowi) do opracowania dzisiejszych komputerów. Był on także gorliwym chrześcijaninem. Babbage silnie bronił wiarygodności Bożych cudów w erze, kiedy nauka odchodziła od chrześcijańskiego spojrzenia na świat. Uważał on, iż Wszechświat jest tak naprawdę wielkim zbiorem obliczeń, za którymi stoi Bóg, cuda zaś są operacjami logicznymi.

200px-CharlesBabbageBabbage był min. autorem „the ninth Bridgewater treatise” (Lawson, 2005). Tekst ten został zaprezentowany przez Royal Society w Anglii. Naukowiec w tekście tym dokonał pewnych obliczeń: użył wieku Ziemi (przyjmując 6000 lat), średnią ilość lat pomiędzy pokoleniami (30) i szacowane wskaźniki ludności aby obliczyć ilu ludzi żyło na przestrzeni dziejów. Przez cały ten czas tylko jedna osoba (Chrystus) została ukrzyżowana, zmarła, została pogrzebana i zmartwychwstała. Statystycznie Babbage pokazał że prawdopodobieństwo tego wynosi 1 do 100 000 000 000. Używając ten szacunek i udokumentowane, spisane Słowo, Babbage powiedział niewierzącym naukowcom, że musieliby być zdolni do formalnego udokumentowania, że Chrystus nie zmartwychwstał. Naukowcy nie byli w stanie tego dokonać (Lawson 2005). Istotą jego obliczeń była zdolność, że cud mógł się zdarzyć, podczas gdy naukowcy musieli ciągle udowodnić, że zmartwychwstania nie było. Babbage wiedział, że niewierzący nie mogli wskazać na nieprawdziwość cudu, gdyż nie byli w stanie wciąż dokonać żadnych matematycznych obliczeń, aby poprzeć swoją niewiarę.

Biorąc pod uwagę wszystkie osiągnięcia naukowe Charles’a Babbage, które na wstępie zostały przedstawione w ogromnym skrócie, można z całą pewnością stwierdzić, że był on wielkim wynalazcą. Co jednak ważniejsze był on osobą, która żyjąc w niesprzyjającym otoczeniu, nie bała się bronić racjonalności wiary w Boga i prawdziwości Biblii. Dzięki Guttenbergowi ludzie dostali szerszy dostęp do Słowa Bożego. To samo zrobił Babbage tworząc podwaliny pod powstanie komputera, a co za tym idzie Słowa Bożego w formie cyfrowej. Łącząc matematykę i teologię, Babbage podtrzymywał opinię, podpartą analizą statystyczną, ze cuda takie jak np. zmartwychwstanie Chrystusa są bardziej prawdopodobne niż założenia naukowców.

Czym są cuda? Charles Bababge powiedział w „the nith Bridgewater treatise:

„Cuda nie są złamaniem istniejących praw (mając na myśli to co człowiek określa jako prawo), lecz wskazują na istnienie dużo wyższych praw (mając na myśli prawa Boże).” (Lawson 2005).

http://www.hyperhistory.net/apwh/bios/b2babbage-charles.htm

Dlaczego Babbage w powyższym tekście stwierdził, ze Słowo Boże jest udokumentowane i wiarygodne?

Zobacz: np.: https://znanichrzescijanie.wordpress.com/2013/07/26/argumenty-za-wiara-2-dowod-sadowy-na-prawdziwosc-zmartwychwstania/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s